Strona główna serwisu.
Strona główna serwisu. Treści dla rodziców. Treści dla opiekunek. Porady dla rodziców i opiekunek. Ankiety dla internautów.

Porady

Powrót do spisu artykułów.

Opanowanie gniewu u dwulatków.
Sposoby na opanowanie ataku gniewu dwulatka.

Jeśli nie daliśmy rady uniknąć ataku gniewu dwulatka, bez paniki, są sposoby na jego opanowanie, pamiętajmy, że ataki gniewu u dwulatków to rzecz normalna.

Podczas ataku gniewu dwulatka:
* Nie ma sensu kara, atakom gniewu należy zapobiegać.

* Zachowaj spokój, im bardziej dziecko szaleje, tym bardziej ty musisz się opanować, weź głęboki oddech i policz do pięciu. Pochyl się nad dzieckiem i oko w oko (nigdy z góry) spokojnie powiedz aby się uspokoiło. Pomóż dziecku się uspokoić.

* Nie dyskutuj, nie spieraj się z dwulatkiem, podczas ataku gniewu, to nie ma sensu.

* Jeśli dziecko kopie, macha rękoma, rzuciło się za podłogę i wrzeszczy, dopilnuj aby nie zrobiło sobie ani innym krzywdy, odprowadź je w spokojne, bezpieczne miejsce.

* Mocno przytul, to czasem na niektóre dwulatki działa, ale uwaga, niektóre mogę rozgniewać się bardziej.

* Powygłupiaj się, postaraj się obrócić całą sytuację w coś zabawnego, sprowokuj dwulatka do śmiechu, to często sprawia, że dwulatki przestają krzyczeć.

* Odwróć uwagę dwulatka, włącz muzykę, zacznij tańczyć, śpiewać, wyciągnij jego ulubioną zabawkę, książkę, dziecko może szybko zapomnieć co je zdenerwowało więc pod żadnym pozorem nie przypominaj mu o tym.

* Ignoruj jego zachowanie, jeśli dwulatek stwierdzi że nie ma widowni, i nikt nie zwraca uwagi na jego sceny, po prostu przestanie się popisywać. Pamiętaj jednak aby zachować uwagę nad dzieckiem, niech nie wychodzi z pokoju, zapewnij mu bezpieczeństwo.

* Nigdy nie ulegaj - nie wolno nigdy dać dwulatkowi przekonania, że krzykiem, wrzaskiem i histerią może on coś dla siebie uzyskać.

Redakcja Pępek Świata, grudzień 2006